עבודות גבס – יתרונות וחסרונות

לאור שאלות רבות של גולשים שעוסקות בהתאמת עבודות גבס לבית, מצאנו לנכון לפרסם מדריך שמסביר את החסרונות והיתרונות שבעבודות גבס.

כמעט אין שיפוץ היום שאינו עושה שימוש בעבודות גבס. למעשה כבר כמה עשורים שעבודות הגבס הם מרכיב הכרחי בכל שיפוץ. ראשית, שימושו לוחות הגבס המוכרים לבנייה של קירות ותקרות אך מהר מאוד הובן הפוטנציאל העצום והתוצאות המגוונות שניתן להשיג עם זוג ידיים מקצועיות (או יותר) וכיום, ניתן לראות מגוון עצום של עיצובים בגבס שדורשים רמת מומחיות – על סף האומנות. אני באופן אישי נוהג לומר ללקוחותיי שבמקרים מסוימים כגון תקרות צפות או מזנונים, מדובר ביצירות יותר מאשר עבודות.

עם שימוש נרחב כל כך וסטיגמות שמקורן בעבודות לא איכותיות, הצרכן לא תמיד יכול לדעת האם עבודות גבס מתאימות בביתו או שלא. סקרנו את היתרונות והחסרונות המרכזיים בעבודות גבס.

אנו ממליצים לקרוא את המאמר שפורסם ושעוסק בעבודות גבס ודרכים נוספות לשיפוץ בעלויות נמוכות ובטוחים שתמצאו בו חומר רב למחשבה לשיפוץ הבא שלכם.עבודות גבס ושיפוצים כלליים

היתרונות של עבודות בגבס

עיצובים – עיצובים בגבס כבר מזמן הפכו לעולם חסר גבולות. תקרות צפות, שילוב של אלמנטים כגון תאורה ועץ, נישות מזנונים ועוד, יכולים להפוך כל בית אפור למקום מגורים מעוצב להפליא.

מהירות – לצורך ההשוואה, בניית קיר לבנים אורכת 4 ימים בממוצע (שינוע החומרים, בניית הקיר, חגורות בטון, טיח וכו'). בניית קיר גבס מצד שני נמשכת יום אחד בלבד.

זול – חומרי הגלם הדרושים לבניית קיר גבס זולים מאוד. יחד עם זמן עבודה קצר, זהו אחד הפתרונות הזולים ביותר, להוציא עיצובים בגבס שם נדרשת תשומת לב ועבודה קפדנית שמצריכה לעיתים זמן ממושך.

לא מצריך שיפוץ נרחב – בניית קירות בלוקים או הריסתם, מצריכה התעסקות גדולה מאוד שלעיתים משפיעה לרעה על חלקים אחרים בבית – כגון הריצוף. קיר גבס לעומת זאת פשוט להרכבה כמו שהוא פשוט להריסה.

מרקם וגימור – יכולים להיות חילוקי דעות בדבר היעילות של עבודות גבס אך על דבר אחד לפחות אין עוררין. הגימורים של עבודות גבס הם היפים ביותר שתתקלו בהם. קירות ישרים וחלקים שעם צביעה נכונה, יכולים להראות מושלמים.

בידוד חום/קור – שימוש בעבודות גבס בקירות או בתקרה, מבטיח שמירה מיטבית על טמפרטורת המבנה. הדבר בא לידי ביטוי בסביבת מגורים נעימה ובהוצאות פחותות על חימום או קירור הבית.

החסרונות של עבודות בגבס

עמידות למים – אחת השאלות הנפוצות בנוגע לקירות גבס מתייחסת למידת העמידות שלו למים. בואו ונענה על השאלה הזאת אחת ולתמיד, אין לוח גבס שעמיד למים ולכן עבודות גבס משמשות רק לעבודות פנים. זה נכון שיש את הגבס הירוק שעמיד ללחות אך גם הוא לא יחזיק מעמד במגע ישיר של מים. אם חשבתם לבצע עבודת גבס בסביבה חשופה למים, תצטרכו לחשוב על פתרון אחר. מצד שני, אם אתם נמנים על סוג האוכלוסייה ששוטפים את ביתם בעזרת מים רבים, אתם יכולים להיות רגועים. עבודה נכונה וחיפוי מתאים, יבצעו את ההפרדה החשובה וימנעו מגע ישיר שלי מים עם הקיר.

בידוד רעשים – אחת הסטיגמות הנפוצות לגבי עבודות גבס, היא הסברה שקירות גבס אינם מבודדים רעשים כמו קיר לבנים. בנקודה זו ברצוני לשתף אתכם בממצאים מעניינים בבדיקה שנערכה באחד ממכוני המחקר. בבדיקה זו השוו את יכולת הבידוד של קיר לבנים ביחס לקיר גבס שנבנה על פי התקנים. בבדיקות הללו נמצא שקיר גבס מסוגל לבודד רעשים בצורה טובה יותר מקיר לבנים – עד פי שתיים ויותר – זאת בהנחה שנעשה שימוש בחומרי גלם איכותיים ובחומר מבודד. אם אתם עדיין מודאגים, כדאי שתדעו שקיימים לוחות גבס מבודדים המשמשים לאולפנים וחדרי הקלטות. יתרה מכך, קבלן גבס מקצועי מסוגל לבנות קירות גבס כפולים – משמע שני לוחות מכל צד. הדבר תורם לחוזק המבנה וכמובן ליכולת הבידוד מרעש.

חוזק – זה נכון שקיר גבס אינו חזק כמו קיר בטון. יחד עם זאת, קיים מגוון ענק של פתרונות – החל מתליית תמונות ועד למסך LCD. על מנת לקבל קיר חזק במיוחד, יהיה עליכם להתייעץ עם קבלן גבס מקצועי שיפרוס בפניכם את האפשרויות מנקודת מבט מקצועית.

עבודות גבס – פתרון מושלם

לפי דעתנו, הגבס יכול להוות פתרון אופטימלי במקרים רבים. יחד עם זאת, חשיבות בחירת איש מקצוע בכלל ובעבודות גבס בפרט גבוהה מאוד ותבוא לידי ביטוי החל משלב התכנון והאפשרויות שיעמדו לפניכם ועד לשלב הגימורים. טרם שכירת קבלן גבס, בקשו לקבל המלצות ולצפות בתיק העבודות שלו. נסו להתרשם מהעבודות שנעשו בבתים אחרים בסיבת מגוריכם ותעלו שאלות בנוגע לחוויית העבודה שהתה ללקוחות הללו עם קבלן הגבס שאתם שוקלים לשכור.

אנו ממליצים לכם לקרוא את המדריכים לעבודות גבס שפורסמו באתר. למדריך עבודות גבס חלק ראשון, לחלק השני של המדריך לעבודת גבס לחצו כאן.

כתבו תגובה